Nový Zéland patří k nejrozmanitějším a nejkrásnějším zemím na světě, nicméně kvůli své vzdálenosti z České republiky se tak stává také jednou z nejdražších zemí k navštívení.
Working holiday víza na Nový Zéland jsou ideálním způsobem, jak si vydělat na cestovaní po Zélandu a zároveň poznat unikátní přírodu, místní kulturu a zvyky. Není tak překvapením, že se o Working Holiday víza pokouší každý rok tisíce Čechů (toto číslo se rok od roku zvyšuje), ale pouze 1200 z nich jsou tato víza nakonec udělena.

Já osobně jsem se pokoušela žádat o Working holiday víza tři roky po sobě a až díky níže popsanému postupu jsem je nakonec dostala. Na žádost se dá předpřipravit s pomocí rozšíření pluginu Autofill, který většinu informací vyplní dopředu za vás. Tak získáte značný časový náskok před ostatními a značně se zvýší vaše pravděpodobnost na udělení víz.
Kdy je tedy možné žádat? Jaké jsou podmínky pro žádost o Working holiday víza a jaký je konkrétní postup krok za krokem?

Kdy přesně žádat?

Working Holiday Víza pro Českou republiku na rok 2019/2020 se budou otevírat přesně 6.3.2019 v 10h novozélandského času, což odpovídá 5.3.2019 ve 22h českého času!

Pro Slovensko se kvóta pro rok 2019/2020 otevírá 2.5.2019 v 10h novozélandského času, což je o půlnoci z 1. na 2.5.2019 slovenského času!

Podmínky pro žádost o Working Holiday víza:

Abyste vůbec byli schopni podat žádost o Working Holiday víza, musíte splňovat následující požadavky:

ČR občanství
Věk 18 – 35let (v době podání žádosti, lze tak podat žádost i den před 36. narozeninami)
Platný cestovní pas po dobu minimálně 15 měsíců
Nebyla Vám nikdy v minulosti tato víza udělena (Kdo Working Holiday víza na Nový Zéland jednou dostane, ale nevyužije, nemá už nárok na další)
• Máte čistý trestný rejstřík (při žádosti není potřeba výpis dokazovat, pouze zaškrtnete, že jste nebyli trestně stíháni)

Pokud Working Holiday na NZ dostanete, při vstupu do země musíte navíc splňovat tyto podmínky:

Dostatek peněz na účtě, minimálně 4200 NZD nebo ekvivalent v jiné měně
• Mít rezervovanou zpáteční letenku nebo se alespoň prokázat dostatečnou sumou na její zakoupení
• Sjednané zdravotní pojištění na celou dobu pobytu
• Jste bezdětná osoba nebo osoba, která s sebou děti nebude brát

Detailní popis všech podmínek je možné dohledat na oficiálních stránkách NZ Immigration.

Hobitín z Pána Prstenů

TOP TIPY na vyplňování žádosti

• Rozhodně doporučuji zkoušet vyplnit žádost na více zařízeních – zkuste tablety, počítače, smartphony
• Zatímco na mobilu mi stránky úplně zamrzly a rozjely se po 4 hodinách, na laptopu jsem měla zaplacená víza za 15 minut
• Máte kamarády, příbuzné, co už na Zélandu jsou a pomohli by Vám žádost vyplnit? Servery, přes které operují stránky imigračního jsou na Zélandu, atak žádost vyplněná ze Zélandu nebo Austrálie může být odeslána mnohem rychleji než z České republiky

Co si připravit předem?

Zaregistrovat se na NZ stránkách imigračního
Cestovní pas s platností na minimálně 15 měsíců od doby, kdy plánujete vstoupit do země
• Stáhnout si rozšíření do Google Chrome – Autofill (podrobný návod níže)
Vyplnit si žádost nanečisto předem na jinou zemi (například Dánsko, Německo, tyto země nemají kvóta). Všechny Vámi vyplněné informace se uloží do Autofillu, který je později automaticky načte při vyplňování naostro.

Co mít připraveného na samotnou žádost?

Stabilní, nejlépe vysokorychlostní připojení k internetu
• Plně nabitý počítač, doporučuji mít ho radši na nabíječce (není nic horšího, než když vám při filnálním kroku žádosti blikne vybitá baterka – osobní zkušenost!)
Platební kartu Mastercard nebo VISA s nastaveným dostatečným limitem na platbu přes internet a dostatečným množstvím na účtě (245NZD, cca 3700Kč). Na přesný kurz můžete mrknout zde.

Cathedral Cove, The Coromandel

Návod na instalaci rozšíření Autofill

Pro použití Autofillu je nutné, abyste měli nastavený Google Chrome jako výchozí prohlížeč.

1. Přejděte na stránku rozšíření Autofill zde.
2. Klikněte na přidat do Chromu, tím se automaticky spustí instalace a Vám se vpravo na horní liště objeví ikona blesku, viz obrázek níže.

Vyplnění žádosti předem a její uložení

1. Založte si účet na NZ stránkách imigračního a přihlašte se.
2. Vytvořte si novou žádost za jinou zemi, např. Německo. !!! Pokud je Vám více jak 30 let, vyplňte svůj rok narození smyšleně. ČR je totiž jedna z mála zemí, která má kvótu do 35ti let, ale třeba Němci ji mají jen do 30ti. Ve vyplňování ostré přihlášky nezapomeňte změnit váš správný rok narození!!!
3. Vyplňte celou první stránku svými údaji (podrobný popis jak na to níže) a po dokončení první stránky klikněte na ikonku blesku v pravém horním rohu. Objeví se Vám lišta s tlačítkem “Generate Autofill Rules”, po kliknutí na něj se Vám všechny informace uloží a jako potvrzení se rozsvítí zelené “Done”.
4. Pokračujte na další stránku tlačítkem “Next”. Pokud Vám Autofill napíše, že je některá z vyplněných polí špatně, vyplňte je správně a dejte pozor, abyste znovu kliknuli na ikonku blesku a tlačítko “Generate Autofill Rules”. Poté byste měli být schopni přejít na další stránku tlačítkem “Next”. Pokud je vše správně vyplněno a uloženo, v horní liště se Vám rozsvítí zelené “Done”.

5. Opakujte kroky 3. a 4. pro všechny stránky v žádosti. Autofill za vás uloží datumy, textová pole i zaškrtávací checkboxy.
6. Tímto způsobem se dostanete až na samotný závěr žádosti –  k platbě. !!! Zde vyplňte údaje ke své platební kartě, uložte je, ale NEKLIKEJTE na zaplatit!!!

Ověřte si, že jsou všechny informace uloženy

Pokud jste provedli všechny kroky správně, měly by všechny vaše informace být uložené. Doporučuji si to ale radši následovně zkontrolovat.

1. Jděte na stránky NZ imigračního, kde se Vám po přihlášení ukáže vaše přihláška pod „Existing Applications“. Tuto přihlášku smažte kliknutím na Delete vpravo vedle přihlášky.
2. Běžte zpět na hlavní stránku a vytvořte zcela novou přihlášku na jinou zemi, zase např. na Německo
3. Pokud jste neudělali nikde chybu, všechny vaše informace by měli být už předvyplněné a vy jen klikáte na Next, Next, Next.
4. Vraťte se zpět na hlavní stránku a vaši žádost opět smažte podle výše vysvětlených kroků.

Detailní návod na vyplnění jednotlivých stránek

V návodu níže najdete informace k vyplnění jednotlivých polí.

!!! Celou žádost vyplňujte bez diakritiky a pouze pole, která jsou povinná!!!

PERSONAL – Vaše osobní údaje

• Vyplňte pouze pole, která jsou zvýrazněna na obrázku níže (Pokud máte třetí jméno, doplňte i to)

PERSONAL – Address

Vyplňte pouze pole, která jsou zvýrazněna na obrázku níže, zvolte pro komunikaci email, stejně si ho po Vás vyžádají později pro zaslání víz

PERSONAL – Identification

• Vyplňte pouze pole, která jsou zvýrazněna na obrázku níže

PERSONAL – Occupation details

• POZOR! – toto je jediná stránka, kterou není možné vyplnit přes Autofill, nicméně její vyplnění není povinné
Z časových důvodů její vyplňování nedoporučuji, Vím o lidech, co víza dostali, aniž by ji vyplnili

HEALTH – Váš zdravotní stav

• Zde musíte zaškrtnout všechna políčka. Jsem si celkem jistá, že pro udělení víz je nutné mít všude zaškrtlé NE

CHARACTER

• Zde opět musíte zaškrtnout všechna políčka jako NO. Při jakékoliv odpovědi ano je velice pravděpodobné, že vaši žádost zamítnou.

WORKING HOLIDAY SPECIFIC

• Vyplňte VŠECHNA pole, jak je zvýrazněno na obrázku níže
• Datum příjezdu je pouze přibližné, nijak se tímto datem nezavazujete

PRIVACY

• Je nutné všude zaškrtnout YES

ONLINE PAYMENT


• Blížíme se do finále
Vyplňte jméno na kreditní kartě, kterou použijete k zaplacení víz

POSLEDNÍ KROK – PAYMENT

• Jak již výše zmíněno, NEKLIKAT při žádosti nanečisto
• Při vyplňování ostré žádosti, je toto poslední krok a po úspěšném zaplacení máte téměř vyhráno. Je velice pravděpodobné, že víza obdržíte!

Ú

Úspěšné zaplacení a schválení žádosti o víza

Poté co imigrační obdrží platbu a veškerou dokumentaci, ještě posoudí, zda-li nejsou potřeba dodatečné informace, ale ve většině případů si jen dokumenty uloží do databáze a Vám elektronická víza přijdou do 25ti dnů emailem.

Kvóty jsou již uzavřeny a vy víza nemáte…

Nezoufejte a i po uzavření kvót se pokoušejte dál do systému imigračního přihlásit a žádost vyplnit. Někdy se stane, že někdo nedodá potřebné materiály a místa se uvolní
• True story broo – Mám kamaráda, co se takhle dostal do systému skoro 1,5 měsíce po uzávěrce a teď žije na Zélandu 🙂

Žádáte o Working Holiday víza ze Zélandu?

• Na Zéland jste se vydali na turistická víza a žádáte tedy o víza až po příletu sem. Imigračnímu budete muset doložit vaši trvalou adresu na Zélandu
• Pokud Vám to vyjde a do kvóty se dostanete, budete muset do 15ti dnů doložit kompletní dokumentaci z lékařské prohlídky
• Nejlevnější lékařská prohlídka se pohybuje kolem 250NZD v okolí Aucklandu, zatímco ve Wellingtonu se cena málokdy dostane pod 350NZD a na jižním ostrově může být cena až dvojnásobná
• Kompletní seznam autorizovaných lékařů najdete zde

Working Holiday víza na Zéland mám, kdy můžu přiletět?

• Ode dne kdy jste obdrželi vaše elektronická víza máte přesně rok na vstup na Nový Zéland. Např. Jestliže jste dostali vaše víza 16.3 2019,můžete přiletět kdykoliv po 16.3 2019, ale nejpozději můžete vstoupit do země 16.3 2020
• V den, kdy vstoupíte na Nový Zéland, se Vám začne počítat roční lhůta, kdy můžete v zemi pobývat

Jak na Working Holiday víza – Video návody

Pokud stále tápete, je dobré si všechny informace zopakovat ještě u video tutorialu:

Jak na Working Holiday víza 1. část
Jak na Working Holiday víza 2. část
Jak na Working Holiday víza 3. část

Přeju Vám hodně štěstí a pevné nervy a uvidíme se na Zélandu 🙂

Pokud máte jakýkoliv dotaz, komentář nebo chcete jen pozdravit, kontaktujte mě buď emailem anebo přes sociální sítě, moc ráda pomůžu a předám know how. Díky moc za sdílení.