Ultimátní cestovatelská svoboda a nezávislost – to je život a cestování v dodávce. Kdo by si nechtěl vyzkoušet tenhle životní styl a brázdit si světem s vlastní střechou nad hlavou? Než se do tohoto bláznivýho (a tak skvělýho) nápadu vrhnete po hlavě, mrkněte se na náš souhrn zkušeností a hodnotných tipů, které se Vám při přestavbě budou hodit.

UJASNĚTE SI PRIORITY

..protože, život v dodávce bude přesně takový, jaký si ho uděláte.  

Každý nadšenec do tohoto životního stylu bude mít naprosté jiné očekávání a priority spojené se životem a cestování v dodávce. Jinak bude přestavbu řešit člověk, který má neomezený rozpočet a na cestě upřednostňuje komfort před čímkoliv jiným, než cestovatel, co se chce na cestu vydat co nejdřív, na designu mu až tak nezáleží a k tomu má v kapse jen pár drobných. Inspirujte se článkem, jaké důvody jsme pro rozhodnutí přestěhovat se do dodávky měli my.

Protože nehledě na to, jakou dodávku si ve finále vyberete, vanlife je hlavně o svobodě, užívání si života na základě vašich požadavků a tak trochu i o rebélii proti konvenčnímu způsobu života.


Vřele doporučuji si sednout a udělat si tzv. brainstorm, kdy si důkladně promyslíte vaše osobní preference a očekávání a vše hodíte na papír.

Tady je seznam zásadních bodů, které byste měli zvážit:

  • JAKÝ JE VÁŠ ROZPOČET?
  • KOLIK ČASU MÁTE NA PŘESTAVBU / KDY HODLÁTE VYCESTOVAT?
  • PLÁNUJETE WILD CAMPING NEBO BUDETE ZŮSTÁVAT V KEMPECH?
  • CHCETE SI OBYTNOU DODÁVKU SVÉPOMOCI POSTAVIT?
  • JAK MOC JSTE MANUÁLNĚ ZRUČNÍ?

VÝBĚR DODÁVKY A JEJÍ CENA

Ujasnění odpovědí na výše uvedené otázky vám napoví, jaký druh dodávky pro vás bude ideální a nasměruje vás při výběru auta.

Karavan a velký obytný vůz jsme zavrhli kvůli velikosti a finanční náročnosti. Instalace a vybavení pro menší dodávku je značně levnější varianta a manipulace s menším autem je výrazně snazší, zejména ve městech a při parkování.

Náš seznam na perfektní dodávku vypadal takhle:

  • CENA DO 120 000 Kč / 8 000 NZD
  • NÍZKÝ STAV KILOMETRŮ (DO 150 000 km)
  • VÝBORNÝ STAV VOZIDLA
  • VYŠŠÍ STROP
  • NAFTOVÝ MOTOR (NIŽŠÍ SPOTŘEBA)

Trvalo nám několik týdnů, než jsme udělali průzkum trhu a získali přehled ohledně průměrné ceny vozidla splňující všechny naše požadavky. Pro většinu cestovatelů je nejsnazší koupit dodávku neprodleně po příletu do Aucklandu, čehož využívají překupníci a ceny aut jsou tak dost navýšené.

Tip: nejlevnější auta jsou na Zélandu mimo sezónu, přes novozélandskou zimu červen – srpen a ceny vrcholí v prosinci a lednu. Zkuste si cestu naplánovat podle toho.
P.S – vyplatí se přijet před sezónou i kvůli práci 😉

Co se týče auta, trvali jsme také na vyšším stropu, abychom se i po obložení dřevem mohli v autě postavit a netrpěla naše záda. Po několika měsících jsme objevili dodávku podle našich představ na internetové aukci Trade Me, je to taková novozélandská obdoba českého Aukra.

Šlo o Toyotu Hiace Commuter High Roof, která byla nabízena za mimořádně nízkou cenu, jelikož se nacházela v malé vesničce na jižním ostrově, kam turisté nejezdí. Lokalita hrála v náš prospěch – kde není kupní síla, cena musí jít dolů.
Naši Vandulu jsme pořídili za krásných 6000 NZD, což se rovná ekvivalentu 90 000 Kč.


Dodávka z roku 1994 sloužila k převozu handicapovaných osob a měla najeto pouze 130 tisíc kilometrů. Jen tak pro zajímavost, tahle dodávka je vyráběna pouze s volantem na pravé straně a prodává se tedy pouze pro trh na Novém Zélandu, Austrálii, Japonsku a Velké Británii.

NA CO SI DÁT PŘI KOUPI POZOR

Při výběru dodávky budete pravděpodobně postupovat podobně jako při výběru osobního auta. Priorita je kontrola technického stavu vozidla, stočených kilometrů, historie úprav, vyžádání si testu od nezávislého mechanika a samozřejmě si auto projet.

My jsme postupovali trochu jinak, protože jsme si z časových důvodů nemohli jen tak zaletět na jižní ostrov projet auto. Proběhlo tedy několik telefonických hovorů s majitelem ohledně technického stavu dodávky, k tomu jsme si ještě vyžádali mluvit s mechanikem, který celé auto zkontroloval. Majitel byl naprosto úžasný starý pán, který se zdál velice důvěryhodný a dokonce nám nabídl, že dodávku sám zaveze na nejbližší překladiště vzdálené 300km!! Měli jsme z celé věci dobrý pocit a proto jsme se rozhodli dodávku koupit, aniž bychom ji viděli na vlastní oči.

Co se týče výkonu a dlouhodobé spolehlivosti, doporučujeme osvědčené typy motorů. My jsme vlastnili Toyotu Hillux a měli jsme s ní jen ty nejlepší zkušenosti, proto jsme se rozhodli pro starší ročník dodávky Toyota.

Tip: Při výběru starších dodávek si pečlivě zkontrolujte, jestli rámy auta nejsou rezavé a shnilé.

HOTOVÉ OBYTNÉ AUTO NEBO DODÁVKA S VLASTNÍ VESTAVBOU?

Zde se vám nabízí několik variant. Můžete si auto svépomocí přestavit, obytňák už s vybavením koupit a doplnit věci, které postrádáte anebo si najmete firmu, která vám obytnou dodávku postaví. V případě druhé a třetí možnosti počítejte se značně vyššími náklady a i tak se výsledný produkt může značně lišit od vašich očekávání.

My jsme se rozhodli, že si celou dodávku vybudujeme podle sebe a to hlavně z důvodu komfortu a vybavení, které jsme na cestách chtěli mít. P


PLÁNOVÁNÍ INTERIÉRU

Vymýšlení a plánování vestavby našeho domova na kolech patřilo k nejvíce vzrušujícím a zábavným momentům (ta sranda přešla při realizování těchto plánů). Možnosti jsou doslova nekonečné a je jen na vás a vašich potřebách, jak si celou dodávku rozvrhnete. Tady je pár věcí, které při vymýšlení designu budete muset zvážit:

  • KOLIK LIDÍ BUDE DODÁVKOU CESTOVAT? Budete s sebou brát na cesty i vaše mazlíčky? Více lidí = nutnost většího prostoru
  • JAK JSTE VYSOCÍ? V nízké dodávce se budete mnohem více předklánět a ohýbat
  • KOLIK ÚLOŽNÉHO PROSTORU POTŘEBUJETE? OPRAVDU doporučujeme vzít jen to nejnutnější a i to po čase budete chtít vyhodit. Není nic otravnějšího a únavnějšího, než žít na malém prostoru s hodně věcmi
  • SPRCHA/ZÁCHOD? Na Zélandu je dostatek veřejných toalet a sprch, proto jsme koupelnu řešit nemuseli
  • CHCETE MÍT OKNO? Okna celý prostor otevřou a rozzáří. Ty ranní výhledy z peřin jsou NEJ! Pokud ale plánujete kempovat na tajnačku, okna v dodávce rozhodně nedoporučujeme
  • POTŘEBUJETE SEZENÍ A STŮL NA PRÁCI? Obzvlášť pokud máte práci na dálku, měli byste mít pohodlný pracovní stůl a židli
  • PLÁNUJETE VAŘIT UVNITŘ? Pokud jste vášnivý milovník jídla, doporučujeme vybudovat vestavěnou kuchyň s pidi linkou a dřezem
  • POVEZETE VYBAVENÍ PRO VAŠE KONÍČKY? Horská kola, snowboardy, v našem případě vybavení na potápění a rybaření, všechny tyhle věci zabírají hodně místa. Plánujte dopředu dostatek úložného prostoru

Při vymýšlení interiéru pro nás bylo zásadní, abychom měli jak pohodlnou postel, tak jídelní a pracovní stůl, a to vše se muselo vměstnat na šest metrů čtverečních. Dbali jsme jak na praktičnost a maximální využitelnost prostoru, a zároveň jsme chtěli, aby vše vypadalo hezky, útulně, abychom se cítili jak doma. Vandula totiž není jen dodávka, je to náš domov, kancelář a vlastně to jediné, co teď vlastníme. Proto v naší dodávce najdete dekorace, pokojovou kytku i svíčky 🙂

JAK NA SAMOTNOU PŘESTAVBU

My jsme od začátku měli jasnou představu ohledně vybavení a designu, ale všechno jsme měli naplánované pouze orientačně a nechali jsme si dostatečnou časovou rezervu.. Když pak došlo na budování detailů, na spoustě drobností jsme se zasekli, jelikož jsme chtěli perfektní výsledek a ne jen něco narychlo splácat dohromady.
Tip: Nepodceňte časovou náročnost samotné přestavby!

Výběr materiálu

Spoustu času jsme strávili hledáním materiálů a vybavení z druhé ruky, aby nás přestavba dodávky nepřišla příliš draho. Také se snažíme být bezodpadoví a používat starší věci namísto kupování věcí nových. Například místo nákupu hotového obložení na dřevěný strop, jsme koupili jen materiál a veškeré drážky jsme si vyrobili sami. To bylo časově a fyzicky opravdu náročné, ale ušetřili jsme opravdu hodně.

Ani jeden z nás neměl s budováním dodávky žádnou předchozí zkušenost, takže přestavba pro nás náročná byla, ale ta radost z dobře odvedené práce! Marciho zručnost a práce se dřevem jako koníček celý proces hodně ulehčily. K ruce měl dílnu u našeho domu, ale pokud dílnu nemáte, nevzdávejte se. Vím o lidech, kteří si auta přestavěli na příjezdové cestě u sousedů. Většinu nářadí jsme měli a zbytek jsme si půjčili od kamarádů a kolegů z práce. Mezi ty nejpoužívanější nástroje patřily:

  • AKU VRTAČKY
  • ELEKTRICKÝ ŠROUBOVÁK
  • HORNÍ FRÉZKY
  • VIBRAČNÍ BRUSKY
  • ELEKTRICKÉ PILY – POKOSOVÁ, OKRUŽNÍ

Marci nejdříve odstranil všechno, co bylo původně v dodávce, dokud jsme neměli jen prázdnou schránku (přebytečné sedačky, polstrování stěn, podlaha).

Začali jsme se zateplením a položením podlahy. Poté jsme zaizolovali všechny stěny a střechu dodávky. Marci rozvedl všechny kabely, zapojil elektriku a solární panel. Následovala výroba veškerého nábytku, od postele, přes kuchyň až po poličky. Pak jsme se vrhli na obložení celé dodávky dřevem a nakonec jsme nakoupili matraci a materiál na záclony a potahy a vše jsme sami ušili na šicím stroji.

Co se týče samotné přestavby, youtube nám byl velkou inspirací, stejně jako odborné články s návody jak na technické věci např.,zapojení elektřiny, solárního panelu, instalace centrálního zamykání atd. Na FB je obrovské množství skupin, které se touto problematikou zabývají a většinou vám lidi ochotně poradí.
Moje hlavní rada zní: Nebojte se toho, buďte vytrvalí a trpěliví. Na spoustu věcí člověk přijde sám, když se do toho pustí a když opravdu nevíte, poptejte se zkušenějších v okolí. Zbytek přestavby jsme vybudovali formou pokus omyl a myslím, že se to docela povedlo.

Toto je samozřejmě jen souhrn základních bodů, samotná přestavba byla mnohem náročnější a spoustu věcem jsme se naučili a rádi bychom je předali dál. Proto jsme založili instagramový profil salty_vanventures, kde jsou jednotlivé postupy a triky popsány.

VYBAVENÍ

Výbava a technologie vaší dodávky se bude odvíjet od vašich potřeb, priorit a také délky cestování. Jinak uzpůsobíte auto na víkendové výlety a jiný bude design vozidla pro celoroční užívání. Mezi naprosto stěžejní prvky pro život v dodávce považujeme následující:

  • POHODLNÁ POSTEL A MATRACE
  • LEDNICE
  • BATERIE
  • SOLÁRNÍ PANEL
  • PLYNOVÝ VAŘIČ
  • TOPENÍ
  • OKNO

Naše kuchyň se skládá z lednice, dvouplotýnkového plynového vařiče, skříněk na uchovávání potravin, dřezu, poliček na koření. Extra pyšní jsme na naše držáky na vinné skleničky, bez kterých nedáme ani ránu. Na pitnou vodu máme 25l kanystr a stejný objem máme na vodu odpadovou. Je pro nás naprosto zásadní, abychom byli šetrní k přírodě a co nejvíc bezodpadoví, proto používáme ekologicky rozložitelné přípravky, třídíme i v dodávce a využíváme městských kompostů, kam vozíme náš bioopad.

Máme 130 Ah baterii, která je dobíjena 100W solárním panelem a také když řídíme. Na baterii je napojen měnič napětí díky kterému můžeme dobíjet notebooky, fotoaparáty, ale třeba také Nutribullet na smoothie a krémové polévky. Na Nutribullet nedáme dopustit a nedělní banánové palačinky na snídani se už staly tradicí.

Na našem vybavení se určitě odráží i fakt, že žijeme a cestujeme po Novém Zélandu, kde je wild camping velice rozšířený a tolerovaný. Nemuseli jsme náš van tudíž nijak kamuflovat, natírat na neutrální barvu a zakrývat okna. Naopak, milujeme světlý a otevřený prostor, který vzniká díky množství oken v dodávce. Milujeme rybaření, potápění a lov harpunou a náš život v dodávce je celkově hodně spjat s životem u oceánu, a tak si s sebou vezeme v dodávce spoustu “hraček”.

Máme na střeše kajak a taky úložný uzamykatelný prostor na rybářské pruty a vybavení na potápění. Jak chytáme naše večeře a využíváme všech hraček se můžete mrknout na našem videu níže.


ČASOVÁ A FINANČNÍ NÁROČNOST

Celá přestavba nám zabrala pět měsíců. Oba jsme v té době pracovali na plný úvazek, přičemž já jsem kvůli práci byla většinou přes týden pryč, takže Marci na dodávce dělal po nocích a pak jsme na ní usilovně pracovali každý víkend. Kdybychom se mohli naplno soustředit jen na budování, určitě bychom konverzi zvládli do tří měsíců.

Celá vestavba stála 3500 NZD, tedy necelých 53 000 Kč.

Kompletně vybavená obytná dodávka nás tedy celkově vyšla na 10 000 NZD = 150 000 Kč a to je cena včetně nákupu auta. Vzhledem k vyšším cenám materiálů, i některých aut na Zélandu, je 150 tisíc za pojízdný srub na kolech docela paráda, ne?

REALITA VS. INSTAGRAM

Když si na instagramu zadáte #vanlife, vyjede na vás pravděpodobně fotka opáleného páru koukajícího do oceánu v nádherné naklizené dodávce. My jsme si tuhle fotku z recese taky udělali a světe div se, je to fotka, která sklidila nejvíce ohlasů a byla několikrát sdílena největšími vanlife komunitami.

A přesně takhle váš život v dodávce většinou vypadat nebude (smích). My se teda v plavkách válíme dost často, ale tahle fotka mylně naznačuje, že dodávka bude pořád důkladně uklizená, budete parkovat jen na úžasných místech a je to pořád pohodička. Tak jestli do života v dodávce chcete jít jen kvůli těmto důvodům, radši se na to vybodněte haha.

Rozhodně největším rozdílem oproti životě v bytě/domě je prostor. Jakákoliv aktivita se v malém prostoru dodávky stane výzvou. Ať už jde o umývání nádobí, skládání prádla, ale třeba i čištění si zubů.

Při životě v obytné dodávce totiž zjistíte, že se vaše dny často smrsknou na doplnění/uspokojení vašich základních životních potřeb. Stále musíte myslet na dostatek pitné vody, jídla (co dokážete nacpat do malé lednice), kam na záchod a kde se osprchovat. Chcete si vyprat? Nejdřív musíte najít veřejnou prádelnu a ta třeba na Zélandu je pouze ve větších městech. A navíc jste v dodávce mnohem víc vystavení změnám počasí. Pokud prší, můžete se vsadit, že blátíčko budete mít i v domečku na kolech.

Snažíme se všem ukázat, jaký tenhle životní styl doopravdy je, nejenom jak vypadá na sociálních sítích. Ukazujeme i ty negativní stránky z cestování a života v dodávce spolu se všemi problémy, fuckupy a ponorkou.

Sledujte náš IG salty_vanventures, kde můžete najít každodenní dávku našich dobrodružství na cestách, ale i inspiraci, jak jsme co vybudovali a na co si dát pozor. Chystáme van tour video, tedy detailní prohlídku naší dodávky a další návody, které vám při samotném budování pomohou. Nebojte se nám napsat, ať už potřebujete pomoc nebo si chcete jen pokecat a pozdravit 🙂

https://www.facebook.com/worklesswandermore/

https://www.instagram.com/salty_vanventures/